Pierwsza profesja zakonna

Podstawowym etapem formacji zakonnej jest nowicjat. Jest to czas, w którym nowicjusz ma dokładnie poznać swoje powołanie, uformować umysł i serce. Powinien ukochać modlitwę i współbraci, zrozumieć istotę ślubów zakonnych, poznać swoje przyszłe prawa i obowiązki oraz podjąć pracę nas sobą. Każdy, kto przeżył nowicjat z szacunkiem i sentymentem wspomina ten czas. Bo nie da się ukryć, że nowicjat to fundament, na którym każdy michalita buduje swoje zakonne życie. Zwieńczeniem nowicjatu jest złożenie pierwszych ślubów zakonnych (profesji zakonnej).

Co roku z sentymentem obserwuję młodych zakonników, którzy powierzają swoje życie na służbę Bogu. Pierwsze śluby zakonne to wyjątkowy czas z dwóch powodów. Po pierwsze nasza rodzina zakonna zyskuje nowego członka, a po drugie jest to okazja, aby przypomnieć sobie swoją pierwszą profesję. 

W tym roku trud nowicjacki pokonywał tylko jeden nowicjusz – Rafał Rębisz. Pierwsze kroki zakonne Rafała były na pewno trudne, może nawet trudniejsze niż w przypadku innych, ponieważ był jedynym nowicjuszem. Mimo to umocniony i odpowiednio przygotowany 8 września w Pawlikowicach złożył swoje pierwsze śluby zakonne. Profesję w imieniu Ojca Generała odebrał wikariusz generalny ks. Rafał Kamiński. On też przewodniczył liturgii oraz wygłosił Słowo Boże. Nie zabrakło najbliższej rodziny now. Rafała oraz starszych współbraci, którzy towarzyszyli mu w tej pięknej chwili.

Tego samego dnia 11 postulantów rozpoczęło swój roczny nowicjat. Now. Rafałowi oraz braciom, którzy rozpoczynają czas nowicjatu, życzymy błogosławieństwa Bożego oraz opieki św. Michała Archanioła i bł. Bronisława Markiewicza.

Homilia Wikariusza Generalnego: