„Media i komunikacja na pierwszych etapach formacji podstawowej”

23-02-2019

U ojców redemptorystów w Toruniu odbyło się czterodniowe spotkanie mistrzów nowicjatów i postulatów zakonnych pt. „Media i komunikacja na pierwszych etapach formacji podstawowej”.

Trzydziestu pięciu zakonników brało udział między innymi w „Rozmowach niedokończonych” w TV Trwam i Radiu Maryja oraz w wykładach dotyczących mediów. Uczestnicy spotkania pojawili się w Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II, po czym w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej wzięli udział w bloku zajęć. Poprowadzili je o. Dariusz Drążek CSsR („Elementarz – czym są media i ich struktura w Polsce”) oraz dr Tomasz Kowalski, wykładowca WSKSiM („Nowe media cyfrowe – wpływ na młodzież i co pozostaje w sieci”). Panel zajęć uświadamiał słuchaczy, iż medium oznacza „pośrednika” pomiędzy rzeczywistością, a nami, którego nie można już dzisiaj uniknąć. Można było głębiej poznać „medium”, które może dzielić, ale równie dobrze i łączyć wspólnotę. Profesor mówił o dużym braku „diety i higieny” w korzystaniu z tej strefy, co w rezultacie bardzo często przyczynia się do wypalenia duchowego.

Zaplanowano także udział magistrów nowicjatów i postulatów w „Rozmowach niedokończonych” na temat: „Wychowanie do wyrzeczeń i poświęcenia” (TV Trwam i Radio Maryja). Kolejno wykład wygłosił o. dr Jacek Zdrzałek CSsR („Nowoczesne techniki komunikacji w postulacie i nowicjacie – prowokacje do dyskusji”). O. Jacek uświadamiał mistrzów o niemożliwości wyeliminowania nowoczesnych środków komunikacji z etapu formacji podstawowej. Mówił o umiejętności korzystania z mass mediów, by w rychłej przyszłości mogły się przyczynić do szerszego rozwoju osobistego, zarówno w zakresie duchowym i intelektualnym, jak i przede wszystkim w sensie szeroko pojętej misji ewangelizacyjno- społecznej kościoła działającej w cyberprzestrzeni.

Tego dnia odbyło się także spotkanie pt.: „e-Młodzież – cyfrowe pokolenie na progu form@cji”. Tego samego dnia o godzinie 18.00 wychowawcy wzięli udział w Eucharystii w Sanktuarium MB Nieustającej Pomocy. Mszę św. odprawił ks. bp Jacek Kiciński CMF, przewodniczący Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego Konferencji Episkopatu Polski.

Nasz zgromadzenie reprezentował ks. Krysztof Szary, mistrz postulatu.

Rozmowy niedokończone z udziałem uczestników spotkania: http://tv-trwam.pl/film/rozmowy-niedokonczone-12022019