Jedna Polska do kochania… – powiatowe obchody 100-lecia odzyskania niepodległości w Miejscu Piastowym

Odegraniem pieśni „Legiony” przez orkiestrę dętą rozpoczęły się przy pomniku Anioła Stróża Polski w Miejscu Piastowym powiatowe obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę. Była godzina 11.00, jedenasty dzień listopada, niedziela.

Gdy trójka dzieci razem z rodzicami, ubrana w narodowe barwy, odmówiła modlitwę, prosząc Anioła Stróża, by zawsze czuwał nad Polską, rozpoczęła się ceremonia składania wieńców i wiązanek u stóp pomnika. Pomiędzy szpalerami młodzieży z Jedlicza, Rymanowa, Iwonicza, Krosna i Miejsca Piastowego dzierżącej szkolne sztandary, procesyjnie podążali przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych i gminnych, policjanci, leśnicy, strażacy, Sybiracy i sportowcy, starsi i młodzi z Prawa i Sprawiedliwości, Polacy i Węgrzy – nasi bratankowie. W imieniu michalickich wspólnot wiązankę biało-czerwonych róż ofiarowała przełożona generalna m. Natanaela Bednarczyk i ekonom Domu Macierzystego ks. Antoni Tyniec.

Następnie wszyscy, podążając za orkiestrą grającą marsza, wyruszyli w kierunku świątyni „na Górce”. Po drodze, w michalickich ogrodach otaczających sanktuarium, został posadzony Dąb Niepodległości – potomek słynnego „Bartka”. Pani Grażyna Ostrowska ze starostwa przypomniała w komentarzu, że nieopodal dumnie rośnie już od 21 lat tzw. Dąb Papieski, posadzony na pamiątkę odwiedzin w tym miejscu św. Jana Pawła II. Nadleśniczy z Dukli Zbigniew Żywiec razem z przełożonym Domu Macierzystego ks. Krzysztofem Poświatą posadzili młode drzewko w ziemi. Jest ono wyrazem naszej wdzięczności – dodała Pani Ostrowska, – ale i nadziei, że tak jak mocne są dęby, tam mocną będzie nasza wspaniała Ojczyzna.

Wszyscy zatrzymali się jeszcze przy pomniku bł. ks. Bronisława Markiewicza, by tam – po krótkiej modlitwie – również złożyć okolicznościowe wiązanki kwiatów.

Mszy św. o 11.30 w sanktuarium przewodniczył dyrektor Michalickiego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych ks. Leszek Przybylski, a homilię wygłosił ks. Krzysztof Poświata. – Zgromadziło nas świętowanie – mówił kanodzieja. I wdzięczność wobec Pana Boga, który kieruje dziejami narodów. Przed tygodniem, w Liście polskich biskupów mogliśmy usłyszeć, że niepodległość została wywalczona, wypracowana, ale nade wszystko wymodlona. Artysta Stefan Popiel wzdychał wtedy: „Powstała z grobu Polska! Ten Bóg, który lat przeszło sto wiódł nas przez czyściec mąk, cierpień, upokorzeń i wszelakiej biedy, zmiłował się wreszcie nad nami, otworzył wszystkie bramy czyśćca i rzekł z dobrocią: Jesteście wolni. Oddaję wam całą waszą ziemię!”.

Niedługo po rozpoczęciu homilii, na dźwięk bijących o godz. 12.00 dzwonów i hasło: „Niepodległa, do hymnu!”, wszyscy wstali, by uroczyście odśpiewać cztery zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”. To była bardzo wzruszająca chwila.

Piękną obstawę liturgiczną zapewnili uroczystości członkowie Stowarzyszenia „Powściągliwość i Praca”.

Po zakończeniu Eucharystii w sanktuarium odbyły się prezentacje laureatów XII Powiatowego Konkursu Polskiej Pieśni Patriotycznej. Grupa dzieci i młodzieży, w sposób profesjonalny i poruszający serca, wykonała swoje konkursowe utwory, wzbudzając żywy aplauz i długie oklaski zebranych słuchaczy.

Na koniec starosta powiatu krośnieńskiego Jan Juszczak, razem z rektorem sanktuarium ks. Janem Seremakiem, wręczył laureatom nagrody i serdecznie podziękował wszystkim za udział we wspólnym świętowaniu.

Ks. Krzysztof poświata CSMA