Komunikat o błędzie

Notice: Undefined variable: output w business_breadcrumb() (linia 26 z /home/michalici/ftp/newDrupal/sites/all/themes/business/template.php).

Nowy numer "Wspólnoty-Michael"

8 grudnia 2015 roku rozpoczęliśmy Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia. W 50. rocznicę zakończenia Soboru Watykańskiego II papież Franciszek w bulli ogłaszającej ten Rok Święty wzywa nas do kontemplacji tajemnicy miłosierdzia Boga. „Miłosierdzie Boże nie jest przejawem słabości, lecz wszechmocy Boga. Z tego też powodu liturgia w jednej ze swoich najstarszych kolekt przywołuje następujące słowa modlitwy: Boże, Ty przez przebaczenie i litość najpełniej okazujesz swoją wszechmoc (Misericordiae vultus).

Owszem, sami jesteśmy bezsilni wobec naszych grzechów: Przytłaczają nas grzeszne czyny, lecz Ty je przebaczysz (Ps 65,4). Moje nieprawości sięgają mi nad głowę, obciążyły mnie jak ciężkie brzemię. Moje rany cuchną i ropieją z powodu mojej głupoty. Lecz ja ufam Tobie, PANIE! (Ps 38,5n.16). Wiek XX dostarczył ludzkości zbyt wielu przykładów destrukcyjnej siły drzemiącej w grzechu odrzucenia Boga, kiedy to tysiące ludzi zostało uwikłanych w zbrodnicze systemy totalitarne. Tam, gdzie gardzi się Bogiem, tam prędzej czy później zaczyna gardzić się człowiekiem.

Rok ten ma być czasem osobistego przejęcia się prawdą o Bożej woli przebaczania człowiekowi. Powinniśmy odkryć na nowo potrzebę i możliwość osobistego zwrócenia się do Boga w prawdzie o sobie i swojej egzystencji. Ponadto każdy ochrzczony jest wezwany do doświadczenia spotkania z żywym Bogiem i odnowienia relacji z Nim. Dopiero doświadczywszy osobiście Bożej łaski można pełniej, autentyczniej wobec innych świadczyć uczynki miłosierdzia.

Hasło tego roku: „Miłosierni jak Ojciec” przypomina nam o potrzebie i konieczności zrewidowania naszych międzyludzkich relacji. Bożego miłosierdzia nigdy nam nie zabraknie, ponieważ Bóg zawsze daje nam szansę powrotu do Niego. Jednak to przez brak „naszego, ludzkiego miłosierdzia” świat nadal jest pełen niesprawiedliwości, a życie rodzinne i wspólnotowe ciągle ubogie – przede wszystkim w przebaczenie oraz gotowość wysłuchania i zrozumienia drugiego. Przytłacza nas nie raz brak ciepła i wzajemnego przyjęcia.

Oby teksty zamieszczone w tym numerze stały się dla Czytelników pomocą w owocnym przeżyciu Roku Świętego. Niech nasze serca zawsze będą otwarte na Boże błogosławieństwo w tym 2016 Roku!

Wszystkim Autorom serdecznie dziękujemy za pomoc w powstaniu tego numeru.

Dominik Filipek CSMA

Najnowszy numer "Wspólnoty" w pdf: https://drive.google.com/file/d/0BwbPC344oNhnZm8zVEo3d0xNaXFrRG5yeU51eXY5alBxSFhZ/view?usp=sharing