Trwa spotkanie wyższych przełożonych michalickich

17-04-2018

Od 16 do 21 kwietnia 2018 r. na ziemi włoskiej odbywa się VI Zebranie Plenarne Konferencji Prowincjałów, Przełożonych Wiceprowincji i Delegatury z Zarządem Zgromadzenia Świętego Michała Archanioła. Jest to cykliczne spotkanie wyższych przełożonych, odbywające się co dwa lata, w kolejnych miejscach świata, według administracyjnego podziału Zgromadzenia.

Tegoroczne spotkanie ma miejsce w prowincji włosko-szwajcarskiej. Uczestniczą w nim przedstawiciele wszystkich jurysdykcji: ks. Bogdan Kalisztan, prowincjał włosko-szwajcarski wraz ze swoim wikariuszem ks. Władysławem Suchym; ks. Tadeusz Brzuszek, prowincjał argentyńsko-paragwajski oraz wikariusz tej prowincji ks. Piotr Szytniewski. Wiceprowincję na Pacyfiku reprezentuje jej przełożony ks. Stanisław Kluk oraz wikariusz ks. Dominik Karnas. Z wiceprowincji niemiecko-austriackiej przybył ks. Stanisław Friede, przełożony wiceprowincji oraz jego wikariusz ks. Jan Mikrut. Wiceprowincję północnoamerykańską reprezentuje wikariusz przełożonego ks. Adam Gabriel oraz ekonom i radca wiceprowincji ks. Wacław Chudy. Z Delegatury karaibskiej na spotkanie przybył jej przełożony ks. Jan Typa oraz ekonom ks. Józef Pelc. Z ramienia Zarządu Generalnego w spotkaniu uczestniczą: przełożony generalny ks. Dariusz Wilk, wikariusz generalny ks. Rafał Kamiński, oraz radca i ekonom generalny ks. Jerzy Sosiński. W obradach udział bierze także prokurator generalny ks. Bogusław Turek.

Rano pierwszego dnia zjazdu popłynęła modlitwa od ołtarza relikwii św. Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra w Rzymie, przy którym celebrowaliśmy mszę św. pod przewodnictwem wikariusza generalnego ks. Rafała Kamińskiego, który wygłosił homilię. W tym samym czasie ojciec generał Dariusz Wilk koncelebrował mszę św. z papieżem Franciszkiem w kaplicy Domu św. Marty. W tym dniu, po wspólnym zwiedzaniu Muzeów Watykańskich i obiedzie, przełożeni wyruszyli w drogę na Monte Sant’Angelo, gdzie pod skrzydłami św. Michała Archanioła będą obradować do piątku.

Sesje plenarne zaplanowane na wtorek (17 kwietnia) poprzedzone zostały mszą św. konwentualną w Bazylice Sanktuarium św. Michała Archanioła, której przewodniczył ks. Bogdan Kalisztan. Homilię wygłosił ks. Bogusław Turek.

 Na zakończenie Przełożony Generalny zawierzył całą wspólnotę zakonną i prace VI Zebrania Plenarnego Patronowi naszego Zgromadzenia, który tu na Gargano odbiera cześć w cudownej figurze. W piątek uczestnicy powrócą do Castel Sant’Elia, by wziąć udział w święceniach kapłańskich dk. Łukasza Nowaka CSMA. Więcej informacji na temat całego spotkania przekażemy po jego zakończeniu.

xrk