„Święci są nie po to, by ich podziwiać, ale po to, by ich naśladować”

„Św. Jan Paweł II chociaż był papieżem, to nigdy nie przestał być człowiekiem” – mówił w homilii abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski, były sekretarz św. Jana Pawła II, który wieczorem 16 września przewodniczył uroczystościom przekazania relikwii św. Jana Pawła II i św. Faustyny Kowalskiej do parafii pw. św. Michała Archanioła i bł. ks. Bronisława Markiewicza w Toruniu.

Mszę św. z abp Mieczysławem Mokrzyckim koncelebrowali ks. prof. Jerzy Bagrowicz, ks. Paweł Nowogórski oraz kapłani posługujący na Rybakach z ks. proboszczem Krzysztofem Winiarskim na czele i ks. Andrzej Legowicz – sekretarz arcybiskupa metropolity lwowskiego. W uroczystościach wzięła udział rzesza wiernych, dyrektor Wojciech Szymański, poczet sztandarowy i społeczność Szkoły Podstawowej nr 13 im. św. Jana Pawła II, Anna Łukaszewska – dyrektor Wydziału Edukacji UMT,  Przemysław Przybylski – radny Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego. 

Na początku mszy św. przedstawicie rodzin i grup duszpasterskich przywitali dwóch wielkich świętych w progach naszej świątyni, następnie ks. Krzysztof Winiarski – proboszcz parafii w formie modlitwy powiedział m.in. „Chcemy Cię dziś prosić Święty Janie Pawle II, bądź zawsze z nami, wspieraj i ratuj nas. Patrz na naszą parafię z troską i sprawiedliwym wzrokiem. Wspieraj, gdy upadamy, upominaj, gdy grzeszymy, uproś łaski u Boga gdy wołamy o pomoc. Chcemy wraz z Tobą modlić się o świętość naszych rodzin, o powołania do służby Bożej. Chcemy przybliżać i pogłębiać Twoje nauczanie, które pozostawiłeś w tak licznych homiliach i dokumentach Kościoła. Święty Janie Pawle II tak łatwo obiecywać – trudniej spełnić. Dlatego niech Twoja obecność w relikwiach świętych wspiera nasze dążenia. Witamy Cię, Święty Janie Pawle II w naszej świątyni i polecamy całą naszą wspólnotę parafialną. Tych, co głęboko wierzą i tych, co pogubili się w wierze. Polecamy rodziny, młodzież, dzieci, starszych i chorych”.

W homilii abp Mokrzycki przytoczył na wstępie powiedzenie, że „Święci są nie po to, by ich podziwiać, ale po to, by ich naśladować”, dalej mówił o człowieczeństwie św. Jana Pawła II. Podkreślił, że „przy nim odczuwało się pokój. Miało się poczucie bezpieczeństwa i życzliwości”. Zaznaczył, że św. Jan Paweł II to był człowiek wiary, którego myśli ciągle zmierzały ku Bogu. Nigdy nie żałował czasu na modlitwę. Każdego dnia modlił się w sposób bardzo prosty – podkreślił abp Mokrzycki. Powiedział też, że „św. Jan Paweł II promieniował i oddziaływał na innych, bo miał szczególny charyzmat. 
„Prawdy głoszone były przez niego wewnętrznie przeżyte” – kontynuował metropolita lwowski. Przypomniał, że „czas modlitwy dla papieża był najważniejszy. Modlił się w sposób prosty, odmawiając pacierz katechizmowy. Jego życie modlitwy cechowała ewangeliczna prostota. Jana Pawła II charakteryzowało umiłowanie Eucharystii, msza św. była najważniejszym momentem dnia” – mówił abp Mokrzycki.

Przypominając dzień zamachu na życie Jana Pawła II 13 maja 1981 r., abp Mokrzycki podkreślił, że „wówczas głos proroka naszych czasów miał być uciszony. Dla Jana Pawła II zawierzenie Maryi w duchu słów Totus Tuus było treścią całego jego życia” – przypomniał arcybiskup.

Na zakończenie mszy św. ks. proboszcz złożył słowa podziękowania: „Księże Arcybiskupie Mieczysławie – Metropolito Lwowski, dobiega końca nasza uroczystość intronizacji relikwii św. Jana Pawła II w naszej parafii – uroczystość wyjątkowa, bo przewodniczyłeś jej jako świadek życia i świętości św. Jana Pawła II. Ta uroczystość odbywa się w roku 70-lecia duszpasterskiej posługi księży michalitów w Toruniu. Dziękuję Ci, Księże Arcybiskupie za Twoją posługę pasterską tu na toruńskich Rybakach, a zwłaszcza za dar relikwii i pragnę Cię zapewnić, że znajdą tutaj godne miejsce wśród ludu kochającego św. Jana Pawła II.

W naszej parafii w szczególny sposób oddajemy cześć św. Janowi Pawłowi II. Z ogromną radością parafianie witali Go na lotnisku w Toruniu i kiedy przejeżdżał ulicami naszej parafii w czasie Jego pobytu w naszym mieście w 7 czerwca 1999 roku.

W 1998 roku naszej szkole podstawowej nr 13 zostało nadane imię Jana Pawła II. Odtąd corocznie uczniowie uczestniczą w pielgrzymkach Rodziny Szkół Jana Pawła II na Jasną Górę, a świętem szkoły jest 16 października. 

W marcu 2018 podczas rekolekcji wielkopostnych gościliśmy wielkopiątkowy krzyż Jana Pawła II. Nasi parafianie bardzo licznie uczestniczyli w tym wydarzeniu, uświadamiając sobie, że teraz nadszedł czas realizacji nauki płynącej z Krzyża i wskazań, jakie nam pozostawił wtedy św. Jan Paweł II.

Do samej dzisiejszej uroczystości przygotowywaliśmy się przez modlitwę, która prowadzili nasi księża rodacy. 

Od ubiegłego roku Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów 26 stycznia ustanowiła św. Jana Pawła II Niebiańskim Patronem Województwa Kujawsko-Pomorskiego. To wyjątkowa i niespotykana jak do tej pory rzeczywistość w Polsce. Patronat papieski to owoc intensywnej pamięci i licznych odniesień wielu środowisk, w tym władz wojewódzkich oraz władz samorządowych, jak i pojedynczych mieszkańców województwa, do osoby i wartości, którymi żył św. Jan Paweł II. 

To tylko niektóre przykłady, pokazujące, że wśród ludu kochającego św. Jana Pawła II pozostawiasz, Księże Arcybiskupie, Jego relikwie, że tutaj będzie odbierał żywą cześć i dla tego ludu będzie wypraszał potrzebne łaski i przypominał o swoje nauce. Widzialnym znakiem naszej wdzięczności za te 70 lat posługi michalitów w Grodzie Kopernika jest dzisiejsze uroczyste wprowadzenie relikwii I stopnia św. Jana Pawła II”. 

Ks. proboszcz zakończył: „Za wyświadczone dobro naszej wspólnocie, jak również całej Rodzinie Michalickiej składamy Księdzu Arcybiskupowi serdeczne podziękowania. Moi kochani, niech miłosierny Bóg będzie uwielbiony w naszej dzisiejszej liturgii i powierzajmy naszemu Wielkiemu Rodakowi św. Janowi Pawłowi II i św. Faustynie Kowalskiej wszystkie sprawy, ufając w ich orędownictwo przed Tronem Bożym”.

Przed błogosławieństwem końcowym ks. arcybiskup dokonał poświęcenia ołtarza Bożego Miłosierdzia w naszej świątyni. Tryptyk miłosierdzia, który przedstawia Jezusa Miłosiernego, św. Jana Pawła II i św. Faustynę został wykonany przez prof. Stanisława Bracha z Krakowa i towarzyszył papieżowi Franciszkowi podczas spotkania z młodymi podczas Światowych Dni Młodzieży w 2017 w Arenie Kraków.

Następnie relikwie zostały przeniesione do ołtarza z wizerunkiem św. Jana Pawła II i św. Faustyny. Abp Mokrzycki pobłogosławił wiernych relikwiami. Po mszy św. uczestnicy uroczystości oddali cześć relikwiom. Parafianie wspólnie podkreślali, że wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II i św. Faustyny „to wielkie wydarzenie dla parafii”. „Św. Jan Paweł II nigdy osobiście nie był w naszej parafii, ale teraz w znaku swoich relikwii pozostanie z nami na zawsze, będzie nam błogosławił i wspierał, abyśmy byli mocni w wierze, nadziei i miłości”.

Homilia abpa Mieczysława Mokrzyckiego: