Rybaki to toruńska Fatima

W niedzielny wieczór, 13 maja 2018 r., w kościele na toruńskich Rybakach odbyło się pierwsze w tym roku nabożeństwo fatimskie. W roku jubileuszu 70-lecia posługi michalitów w Toruniu licznie zgromadzili się czciciele Matki Bożej, aby przedstawić swe prośby i dziękczynienia oraz zadośćuczynić za grzechy. To już 39 lat, kiedy z tego miejsca głoszone jest orędzie z Fatimy.

Na zaproszenie ks. proboszcza Krzysztofa Winiarskiego nabożeństwu przewodniczył ks. bp Andrzej Suski, emerytowany pasterz diecezji toruńskiej.

Ks. proboszcz przywitał głównego celebransa oraz zebranych w świątyni parafian i gości, czcicieli Matki Bożej z Fatimy. Podziękował, że w kolejnym roku przybyli na Rybaki, by kształtować swoje serca w szkole Maryi. Przed rozpoczęciem uroczystej Eucharystii ks. biskup poświęcił figurę Matki Bożej oraz plac, który od teraz nosi nazwę fundatora, ks. Franciszka Nowakowskiego. Warto podkreślić, że gdyby nie on i jego zaangażowanie, nie byłoby michalickiego domu zakonnego i parafii w Toruniu.

Ks. Franciszek Nowakowski w latach 30. nabył nieruchomość przy ul. Rybaki 59 i stworzył Instytut Różańcowy, który miał być ośrodkiem popularyzowania modlitwy różańcowej. 15.07.1948 r. przekazał w akcie dom przy ul. Rybaki 59 Zgromadzeniu św. Michała Archanioła.

Ks. Franciszek Nowakowski zapisał w swoich notatkach znamienne słowa, które naszej parafii, nam michalitom tu pracującym, niosą ogromne zobowiązanie.

Pisał: W Toruniu przy pomocy ludzi dobrej woli udało mi się nabyć odpowiedni dom, jako pomieszczenie dla prowadzonej przeze mnie pracy różańcowej w Polsce. Dom ten przeznaczyłem jako moją wieczystą fundacje pod nazwą  „Instytut Różańcowy” którego zadaniem będzie po wieczne czasy szerzenie Żywego Różańca w Polsce – dla większej czci i chwały Najświętszej Maryi Panny. Stąd dom ten nazywają „amboną Matki Bożej Różańcowej”. Tak mi dopomóż Panie Boże i Najświętsza Dziewico Maryjo – Sic me Deus adiuvet a Beatissima Virgo Maria!”

Ks. biskup w słowie skierowanym do wiernych wskazał, że świątynia na Rybakach jest toruńską Fatimą. To tu wierni od 39 lat gromadzą się na nabożeństwach maryjnych. Pasterz przypomniał również historię i wielką wartość modlitwy różańcowej, do któej odmawiania zachęca Pani Fatimska. „Kiedy spotykamy się co miesiąc na naszych nabożeństwach – mówił bp Andrzej Suski – chcemy dalej brać do ręki różaniec oraz czynić przebłaganie za grzechy nasze, naszych rodzin i modlić się o potrzebne łaski za pośrednictwem Matki Bożej”. 

Odwołując się do pamięci zebranych, wskazał na siłę przesłania z Fatimy, które od 101 lat porusza sumienia kolejnych pokoleń, każe nam przyjść do świątyni, abyśmy w prostocie serca tak jak dzieci z Fatimy przyjęli prawdę, którą kieruje do nas Niepokalana. Byśmy wsłuchiwali się w to, co mówi Matka Boża w swoich objawieniach.

Pasterz zaapelował również, abyśmy troszczyli się o przekazywanie orędzia fatimskiego, byśmy przyjęli Maryję Niepokalaną do naszych serc i do naszego życia. 

Po Eucharystii wyruszyła procesja różańcowa, która przeszła alejkami okolicznego parku miejskiego. Rozważania tajemnic chwalebnych poprowadził ks. Jacek i kl. Sławomir. Różaniec prowadzili wybrani czciciele Maryi. Figurę Matki Bożej Fatimskiej przy śpiewie pieśni i akompaniamencie orkiestry dętej nieśli przedstawiciele mieszkańców Bydgoskiego Przedmieścia i innych dzielnic.

Wspólnie odśpiewany Apel Jasnogórski zakończył nabożeństwo fatimskie. Wszystkich serdecznie zapraszamy na kolejne spotkania przy Pani Fatimskiej w czerwcu.