Nowa świątynia w Gnieźnie

Parafia bł. Michała Kozala w Gnieźnie powstała 1 stycznia 1988 r. z założeniem budowy kościoła parafialnego. Jednak z różnych względów parafianie nie doczekali się nowej świątyni przez prawie 30 lat. Przez ten czas liturgia sprawowana była w kościele na „Dziekance” oraz w kaplicy znajdującej się przy plebanii na ul. Orzeszkowej 22 d.

W piątkowy wieczór 27 kwietnia 2018 r. parafianie po raz ostatni zgromadzili się w tejże kaplicy, gdzie został odczytany dekret wydany przez abp. Wojciecha Polaka desakralizujący dotychczasowe miejsce kultu i nakazujący przeniesienie Najświętszego Sakramentu do nowo wybudowanego kościoła.

W uroczystej procesji kapłani i parafianie „zaprowadzili” Pana Jezusa do nowego domu Bożego. Ks. Krzysztof Stanula – proboszcz parafii podkreślił, jak wspaniale Słowo Boże przewidziane na ten dzień wpisało się w tę uroczystość. Wierni z wielkim wzruszeniem przekroczyli próg nowej świątyni. Głównym celebransem był ks. proboszcz, koncelebransami: ks. Tadeusz Grzymek, ks. Marcin Kałwik, ks. Andrzej Żarkowski, ks. Maksyrnilan Wójtowicz.

W homilii wygłoszonej przez ks. Tadeusza usłyszeliśmy słowa „Mieliśmy szczęście uczestniczyć w przeniesieniu Najświętszego Sakramentu. Przebył drogę do nowej świątyni, która stała się Domem Jezusa Chrystusa, aby parafianie znaleźli drogę do Niego”. Na zakończenie z wzruszeniem odśpiewaliśmy Te Deum. Serca wszystkich uczestników tej historycznej, przełomowej uroczystości wypełniała wielka radość i wdzięczność Opatrzności Bożej i budowniczym, że po 30 latach stanął nowy kościół parafialny, na który tak długo czekała wspólnota parafialna.