Górnicy i uczniowie u Matki Fatimskiej w Miejscu Piastowym

W ciepły, sobotni wieczór pierwszego dnia września do Sanktuarium św. Michała Archanioła i bł. Bronisława Markiewicza w Miejscu Piastowym bardzo licznie przybyli wierni, by uczestniczyć w kolejnym Czuwaniu Fatimskim. W szczególny sposób modlono się w intencji dzieci, młodzieży, nauczycieli i wychowawców z racji rozpoczynającego się nowego roku szkolnego. Pamiętano także o poległych w obronie Ojczyzny, albowiem była to dokładnie 79. rocznica wybuchu II wojny światowej.

Ks. Jan Seremak CSMA, odpowiedzialny za przygotowanie i przebieg liturgii, po raz pierwszy zaprosił do udziału w nabożeństwie fatimskim górników, związanych z odkrywaniem złóż naftowych, tak bliskich podkarpackiej ziemi.

Uroczystej mszy świętej o godz. 19.00 przewodniczył przełożony generalny michalitów ks. Dariusz Wilk CSMA, zaś homilię wygłosił nowy przełożony Domu Macierzystego Michalitów w Miejscu Piastowym ks. Krzysztof Poświata CSMA. „Przychodzimy już prawie 40 lat do tego miejsca, by mówić Maryi o różnych naszych bolączkach. Jesteśmy w tym podobni do małych dzieci, które jak się skaleczą albo coś im dokucza biegną do matki ze łzami w oczach i wołają: Mamo, przytul mnie, bo boli… W ramionach matki szukają pocieszenia. Tyle rzeczy boli nas w naszych rodzinach. Z tyloma sprawami nie potrafimy sobie poradzić” – mówił kaznodzieja. Zachęcał więc zebranych na liturgii, by jak najczęściej przychodzili do Matki Bożej Fatimskiej i mówili Jej o swoich codziennych strapieniach.

W nabożeństwie uczestniczyła także ponad 60-osobowa grupa rycerzy i czcicieli św. Michała Archanioła, którzy pod duchowym przewodnictwem moderatora generalnego ks. Piotra Prusakiewicza odprawiali w tych dniach rekolekcje w Miejscu Piastowym. Oprawę liturgiczną zapewnili michaliccy postulanci, a całą uroczystość uświetnił muzycznie chór z Krościenka Wyżnego prowadzony przez Monikę Glazar.


Fot. Krzysztof Kobiałka